FUNDACJA RODZINNA OD STYCZNIA 2023 ROKU W POLSKIM PORZĄDKU PRAWNYM?

ZA FUNDACJAMI RODZINNYMI

Jesteśmy gorącymi zwolennikami jak najszybszego wprowadzenia fundacji rodzinnych (FR) do polskiego prawa – to brakujący element-narzędzie planowania sukcesyjnego i zabezpieczenia bytu czasami znacznych rozmiarów firm rodzinnych przed negatywnym spadkobraniem!!

Będziemy o tym rozmawiać podczas I Baltic Economic Congress w Szczecinie (20-21.09.2022), którego jesteśmy współorganizatorami jako Sekcja Sukcesji (Teresa Kuliberda-Wojtas) i jako Prezydium (Michał Wojtas).

Poniżej zaproszenie na ostatni panel dot. sukcesji firm rodzinnych – właśnie o fundacjach rodzinnych.

https://polnocnaizba.pl/o-kongresie

PLANY MINISTERSTWA ROZWOJU

Według ostatnich zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii planowana data wprowadzenia fundacji rodzinnej do polskiego porządku prawnego to 1 stycznia 2023 r. Obecnie kluczową kwestią jest porozumienie pomiędzy  Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Ministerstwem Finansów w zakresie sposobu opodatkowania fundacji rodzinnej (podstawowym założeniem jest iż fundacja rodzinna ma być neutralna podatkowo).

POTRZEBA FUNDACJI RODZINNYCH

Instytucja fundacji rodzinnej jest niesłychanie potrzebna w polskim porządku prawnym, gdyż jest niezbędnym instrumentem do budowania silnych rodzinnych, polskich marek, zachowania ciągłości firm poprzez unieśmiertelnianie biznesów, a dodatkowo przyczyni się do zatrzymania polskiego kapitału w kraju. Fundacja rodzinna przede wszystkim zapobiega szybkiej konsumpcji przez kolejne pokolenia majątku fundatora oraz zapobiega jego podziałowi (w szczególności dotyczy to firmy rodzinnej). Zapewnia również wsparcie dla przyszłych pokoleń (również dla członków rodziny niezaangażowanych w rodziny biznes). Fundacja rodzinna zabezpieczy rodzinną schedę przed rozdrobnieniem tego mienia, np. z tytułu dziedziczenia czy zapłaty zachowków, zapewniając byt firmy, jej nierozerwalność i stabilność, a także jej funkcjonowanie w przyszłości jako wielopokoleniowe przedsiębiorstwo rodzinne. Dlatego Fundacja Rodzinna to podstawa długowiecznej firmy oraz zapewnienie ładu i zgody w rodzinie.

CEL FUNDACJI RODZINNYCH: 

  1. Przetrwanie firmy rodzinnejunieśmiertelnienie biznesu.
  2. Zapobieganie podziałom i zadłużaniu na spłatę rodziny (roszczeń zachowkowych) – utrzymanie całości biznesu.
  3. Skuteczna, wielopokoleniowa sukcesja w firmach rodzinnych – budowa silnych polskich, rodzinnych marek.
  4. Pomnażanie, zarządzanie i ochrona majątku przekazanego przez fundatora, zgodnie z jego wolą zawartą w statucie – akumulacja i zabezpieczenie majątku fundatora przed konsumpcją.
  5. Zapewnianie środków finansowych dla beneficjentów wskazach przez fundatora – trwałe zabezpieczenie finansowe najbliższych oraz na rzecz przyszłych pokoleń.
  6. Określenie przez fundatora – twórcy biznesu rodzinnego – zasad zarządzania firmami rodzinnymi i czerpania pożytków z dochodów generowanych przez nie także dla przyszłych pokoleń – wpływ fundatora na redystrybucję dochodów także po jego śmierci.
  7. Zabezpiecza firmę rodzinną w sytuacji, gdy potomkowie przedsiębiorcy nie chcą lub nie mogą prowadzić rodzinnego biznesu (brak Sukcesora) – fundacja rodzinna profesjonalnie zarządza firmą i przekazuje zyski z biznesu potomkom fundatora.
  8. Ułatwienie spadkobrania (poprzez wyłączenie majątku firmy z masy spadkowej i ograniczenie roszczeń zachowkowych w zakresie darowizn do FR starszych niż 10 lat) – zapewnienie zgody w rodzinie.
  9. Wsparcie polskiej gospodarki poprzez rozwój krajowego kapitału – odpowiedzialność społeczna.
  10. Zatrzymanie ucieczki własności polskiego kapitału za granicę (do zagranicznych fundacji) – patriotyzm gospodarczy.

Czekamy zatem na najnowszy projekt ustawy, który powinien zostać opublikowany na jesieni.

Teresa Kuliberda-Wojtas

doradca sukcesyjny